Pierwsza wizyta u terapeuty
Istnieje wiele mitów na temat psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, które powodują lęk wśród osób, mogących potrzebować ich pomocy. Ten krótki artykuł poświęcimy na odkrycie tajemnicy i pokażemy Wam, czego możecie się spodziewać po pierwszej wizycie u terapeuty oraz jak się na nią przygotować.
- Wizyta u psychologa to nie wybieg mody! Nie musisz zakładać wyjątkowych ubrań ani biżuterii. Terapeucie do niczego nie jest potrzebny makijaż na Twojej twarzy ani nieziemska fryzura. Zadbaj o swój komfort fizyczny – ma być Ci ciepło i wygodnie.
- Podczas pierwszej wizyty psycholog/żka zapyta Cię, z jakiego powodu się do niego zgłaszasz i w czym on/ona może Ci pomóc. Jeśli wiesz, że możesz się denerwować tym spotkaniem, warto przygotować sobie wcześniej odpowiedź na te pytania i np. zapisać je na kartce. Dzięki temu będziesz miał/a pewność, że przekażesz wszystko, co chciałeś/aś przekazać.
- Masz prawo nie odpowiadać na pytania i nie chcieć rozmawiać na jakiś temat. Terapeuta/ka uszanuje to i być może wrócicie do tego w przyszłości, jeśli będzie to dla Ciebie ważne.
- Podczas sesji z terapeutą możesz poczuć przypływ silnych emocji w związku z tematami, jakie poruszyłeś/aś na spotkaniu. Wolno Ci płakać i się złościć. Wolno się bać i cieszyć. Możesz korzystać z całego wachlarza swoich emocji i to jest w porządku, a jeśli jakaś emocja będzie tak silna, że aż przytłaczająca to terapeuta/ka pomoże Ci sobie z nią poradzić.
- To Twoja pierwsza wizyta, masz prawo nie wiedzieć jak się zachowywać i o czym mówić. Nie martw się tym, terapeuta/ka wyjaśni Ci zasady i pomoże nakierować rozmowę na tory, które chciałbyś/abyś mu/jej pokazać.
- Psychologów obowiązuje tajemnica zawodowa i nie mogą ujawnić nikomu szczegółów Waszego spotkania, a nawet samego faktu, że się ono odbyło. Są 2 sytuacje, kiedy psycholog może złamać tajemnicę zawodową: 1) kiedy czyjemuś życiu zagraża niebezpieczeństwo (np. pojawia się ryzyko podjęcia próby samobójczej) i 2) kiedy ktoś deklaruje, że chce zrobić krzywdę komuś innemu (w tym samemu psychologowi). W tych sytuacjach terapeuta może poinformować o zagrożeniu odpowiednie służby, np. policję lub pogotowie ratunkowe.
- Terapeuta/ka, aby Ci pomóc, będzie musiał/a zebrać podstawowe informacje na temat zgłaszanego problemu, czyli z góry możesz założyć, że zapyta: 1) jak długo trwa problem, 2) kiedy się zaczął, oraz 3) czy próbowałeś/aś sobie z nim radzić i w jaki sposób. Pytań pewnie będzie znacznie więcej, ale to podstawa, której możesz się spodziewać
- Psycholog ma na celu zrozumieć problem Twoimi oczami i wspólnie z Tobą odnaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. W czasie tej krótkiej wizyty postara się użyć swojej wiedzy i doświadczenia, żeby jak najwięcej informacji Ci przekazać. Nie będzie miał za to czasu (ani ochoty) Cię oceniać ani osądzać. Każdy z nas jest inny i chyba nikt tego nie wie lepiej niż psycholodzy właśnie.
- Nie jest prawdą, że na pierwszym spotkaniu koniecznie będziecie rozmawiali o Twoim dzieciństwie. Ten temat się pojawi, jeśli będziesz chciał/a, ale szczerze mówiąc, to się raczej nie zdarza :p
- Warto byłoby znać również odpowiedź na pytanie, czego Ty sam/a oczekujesz od psychologa, ale jeśli to Twoja pierwsza wizyta, możesz nie wiedzieć do końca, czego możesz oczekiwać i to też jest w porządku.
Mam nadzieję, że te podstawowe informacje podsuną Ci myśl, że choć wizyta u psychologa jest czymś nowym to już niezupełnie obcym. Pamiętaj, że lęk i niepokój to naturalne emocje w nowej sytuacji, a dodatkowo wizyta u specjalistów zdrowia psychicznego wiąże się z poruszaniem ważnych, często też delikatnych, a wręcz intymnych tematów. Masz prawo do wszelkich emocji na myśl o swojej pierwszej wizycie u terapeuty i wiedz, że każda z tych emocji to inna informacja dla Ciebie, ale tego już dowiesz się podczas wizyty… 😊 Gdybyś miał/a jakieś pytania lub wątpliwości to zawsze możesz do nas zadzwonić, a my zrobimy co w naszej mocy, żeby Ci pomóc.