Praca z ciałem w depresji

… Kocham ciało, kocham pracować z ciałem, kocham patrzeć jak ciało rozkwita. Ciało jest moim życiem i ocaleniem, ciało jest moim spełnieniem. Bycie w ciele to doświadczanie jego energii. Bycie w prawdzie ze sobą, jest uwieńczeniem życia i terapii. Ja, dla mnie jest cielesnym Ja, jedynym Ja, które kiedykolwiek poznamy. Zaufaj temu, kochaj to i bądź w prawdzie ze sobą…

                                                                                              Ostatnie słowa Aleksandra Lowena

Aleksander Lowen– wybitny psychiatra, stworzył system psychoterapii zwany Analizą Bioenergetyczną, oparty na pracy z ciałem.
W nurcie tym postrzega się blokady w ciele jako odbicie wewnętrznych konfliktów, trudności i przeżyć. W ciele zapisana jest historia doświadczeń naszego życia. Odciskają się one w postaci blokad, napięć, usztywnień, bądź zahamowań  w swobodnym oddychaniu.

Bioenergetyka postrzega proces powstawania depresji jako stan odcięcia od własnych potrzeb, uczuć i ciała. Osoba pogrążona w depresji nie jest w stanie odczytywać sygnałów płynących ze swojego wnętrza, jedyne czego doświadcza to smutek, przygnębienie i apatię. Trudności te pojawiają się, gdy człowiek pojmuje i realizuje swoje życie jedynie poprzez wizje tego, jakim powinien być, jak wypada się zachować bądź nie.

Jeżeli człowiek nie posiada kontaktu ze swoim ciałem i nie jest w stanie dopuścić płynących z niego wrażeń, to z biegiem czasu coraz silniej odłącza się od swoich emocji i potrzeb. Pogłębia się jego brak komunikacji z własnym wnętrzem  oraz  otaczającą naturą. W takim stanie człowiek zaczyna doświadczać pustki i odsuwa się od codzienności, co może być początkiem pojawiającej się depresji.

Aby przerwać mechanizm prowadzący do powstawania choroby należy odzyskać kontakt z własnymi prawdziwymi emocjami mieszczącymi się w naszym ciele. Służą temu określone metody stosowane w terapii. Niektórzy terapeuci stosują techniki pracy z oddechem, ćwiczenia pozwalające odzyskać łączność z utraconymi obszarami w ciele. Ważna jest praca nad obudzeniem w sobie wewnętrznej siły oraz witalności. W procesie terapii istotne jest połączenie pracy nad odblokowaniem przepływu energii w ciele i poszerzanie świadomości, aby zintegrować pojawiające się doświadczenia.

W trakcie pracy terapeutycznej szczególna uwagę nakierowuje się na ćwiczenia mające poprawić ekspresję ciała, kontakt z poszczególnymi jego elementami, ugruntowanie i oddychanie. Podstawą jest osiągnięcie tzw. uziemienia bądź ugruntowania. Polega ono na mocnym staniu na własnych nogach, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i daje poczucie stabilności. Następnie ćwiczenia oddechowe mają na celu dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości tlenu, który wzmacnia procesy metaboliczne, skutkując zwiększeniem ilości energii do życia
i działania. Powyższe ćwiczenia pozwalają w warunkach laboratoryjnych oswoić własną ekspresję uczuć i nadać jej pożądany kierunek oraz adekwatną siłę. Stosując powyższe metody doprowadzamy do odzyskania witalności i swobodnego przepływu energii, co wpływa na poprawienie jakości życia.

Autor: Marcin Witkowski