Poznaj naszą ofertę

Donec sagittis sagittis vestibulum. Morbi vestibulum neque.

Psychoterapia dzieci i młodzieży

skoncentrowana jest na sposobie funkcjonowania i postrzegania świata (w tym różnych trudności) przez osoby niepełnoletnie. Szybkie tempo życia, nadmiar zajęć szkolnych i pozalekcyjnych, przemoc ze strony rówieśników to tylko nieliczne z trudności jakie może przeżywać dziecko w dzisiejszym świecie. Choroby takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), zaburzenia lękowe, napady paniki, bóle w ciele na tle nerwowym, zaburzenia odżywiania, zaburzenia adaptacyjne i wiele innych dotyczą również dzieci. Jeżeli Twoje dziecko ma trudności z regulacją emocji, napadami lęku lub złości, izoluje się od rodziny i przyjaciół, ma trudności z nawiązywaniem relacji, jest płaczliwe, podejmuje nietypowe dla siebie działania, opuszcza się w nauce, nie chce chodzić do szkoły/wagaruje lub podejmuje zachowania nieadekwatne do jego wieku to sygnały, że może się dziać coś niepokojącego.

Tak jak w przypadku psychoterapii osób dorosłych, tak w psychoterapii dzieci i młodzieży obowiązuje tajemnica zawodowa. Terapeuci zachowują dyskrecję i nie ujawniają wątków poruszanych podczas sesji, jeśli klient sobie tego nie życzy, co dotyczy w szczególności osób w wieku nastoletnim. Psychoterapia dzieci w dużej mierze opiera się na współpracy z rodzicami.

Podczas psychoterapii dzieci możesz:

– Zbadać obszary, w których Twoje dziecko ma trudności (np. pisanie, czytanie, pamięć lub koncentracja)

– Dowiedzieć się na czym polegają trudności Twojego dziecka, które zostało zdiagnozowane pod kątem określonych trudności i jak możesz mu pomóc (np. zaburzenia ze spektrum autyzmu);

– Wspólnie z terapeutą wypracować nowe dla dziecka zachowania (np. proces odpieluchowania);

– Zdobyć wiedzę z zakresu rozwoju emocjonalności u dziecka i sposobów radzenia sobie z nadmierną ekspresją emocji u dzieci (np. wybuchy złości i agresji);

– Z pomocą psychoterapeuty zrozumieć określone zachowania swojego dziecka, które są nieadekwatne dla wieku Twojego dziecka (np. nocne moczenie się, ssanie kciuka czy nieumiejętność nawiązania relacji z rówieśnikami)

Podczas psychoterapii młodzieży możesz:

– Zapytać o nurtujące Cię kwestie w bezpiecznej przestrzeni

– Razem z terapeutą odkrywać i rozwijać swoją tożsamość

– Nauczyć się budować satysfakcjonujące relacje interpersonalne

– Przyjrzeć się trudnościom życia szkolnego

– Pracować nad akceptacją swojego wyglądu fizycznego

– Nauczyć się radzić sobie z silnym lękiem (w tym również społecznym) i depresją